štvrtok 28. januára 2016

Skleněný trůn - Sarah J. Maas

V temných a špinavých solných dolech Endovieru si doživotní trest odpykává osmnáctiletá dívka. Celaene byla od dětství trénovaná k jednomu jedinému úkolu – stát se tím nejlepším zabijákem na světě, rychlým, tichým, neodhalitelným a všehoschopným. Ale udělala chybu. Nechala se chytit. 

Korunní princ jí nabídne poslední šanci: Svobodu výměnou za velkou oběť. Musí ho reprezentovat v turnaji, kde se proti sobě postaví 24 šampionů, těch nejlepších vrahů a zlodějů z celé země. Bude to boj na život a na smrt. Pokud zvítězí, bude volná. Ovšem její soupeři umírají nejen při soubojích, ale i za tajemných okolností – Celaene teď o svůj život bojuje nejen s nimi, ale i s něčím tajemným a děsivým, co se skrývá v pozadí.
Na túto knihu som čítala veľa recenzií. Teraz som si vytvorila svoj vlastný názor na ňu.  Čakala som od nej veľmi veľa a myslím, že sa moje očakávania splnili. Kniha nie je moja, ale je bratova. Dostal ju ako darček na Vianoce.
Postavy 
Nájomná vrahyňa Celeana bola super hlavná hrdinka. Vrhala sa do všetkých akcií po hlave a veľmi nerozmýšľala. Bola veľmi odvážna, múdra, občas milá, prchá a temperamentná. Aj keď sa na nej Edovier podpísal, nezlomil ju a nezničil jej šmrnc a sarkazmus. Princ Dorian bol arogantný niekedy však aj nearogantný a na to, že bol kráľov syn bol celkom v pohode. Ďalej tu je ešte jedna z hlavných postáv – kapitán stráži Chaol. Zo začiatku mi pripadal nevýrazný a nijaký, no postupne sa v mojich očiach menil. Začal byť pre mňa oveľa viac zaujímavým. A to nie len pre mňa, ale aj pre Celeanu. Aj keď jej srdce patrilo Dorianovi, vedela som, že to niekam nemôže viesť. Ja mám oči viac pre Chaola ako pre Doriana a keďže ja s ním byť nemôžem, dúfam, že to autorka dopraje aspoň Celeane. Z vedľajších kladných postáv som mala rada princeznú Nehémiu. Bola to jediná Celeanina skutočná kamarátka. Zo začiatku som si myslela, že bude jednou zo záporných postáv, ale som rada, že to tak nebolo. V knihe bolo aj veľa záporných postáv. Šľachtická Kaltain, vojvoda Perrington, Cain dokonca aj samotného kráľa som brala ako zápornú postavu. Nikoho z nich som nemala rada.

"Knihovny byly plné myšlenek - možná nejnebezpečnějších a nejmocnejších ze všech zbraní." - str.61

Môj názor
Autorkin svet, ktorý pre nás vytvorila mal svoje čaro. Aj keď mám veľa dôvodov prečo sa mi ten svet nepáči a nechcela by som tam žiť, zároveň tam žiť však chcem. Sarah má zaujímavý štýl písania. Je veľmi pútavý. Na to, že bola mladá, keď kniha písala, tak kniha určite stojí za to a mne prepadala skvelá. Má talent (to hovorím asi na každého druhého autora, od ktorého som si prečítala nejakú knihu a tá kniha sa mi páčila, ale nevadí).
Tempo na začiatku knihy bolo pomalšie, aby sme sa stihli oboznámiť s novým prostredím. Čo som však nečakala bolo to, že ani potom sa toho veľmi veľa nedialo. Akcia stúpla možno až v polovice knihy, ale napätie si kniha nechala až do úplného konca. Počas čítania som sedela ako na ihlách, pretože som nevedela, čo sa bude diať ďalej a keby na Celeanu niečo vyskočilo spoza rohu, bola som ochotná sa na to vrhnúť spolu s ňou. Väčšinou boli iba dialógy, opisy alebo Celeanine myšlienky. Čo som však uvítala bolo to, že celý dej knihy nebol napísaný iba z Celeaninho  pohľadu. Príbeh rozprávali aj Dorian a Chaol. Mala som tak možnosť nahliadnuť do ich hláv a vedieť ich názory na danú situáciu.

"V lidech bylo prece jen dobro - hluboko v duši se vždy našel strípek dobra. Musel tam být." - str.264 

Písmo na obálke
Skoro vo všetkých recenziách, ktoré som na túto knihu čítala, sa blogery sťažovali na to, že farba písmen na obálke sa zoškrabuje. Ja som s tým problém vôbec nemala. Zaobchádzala som s knihou ako v škatuľke a farba na písmenách sa nezoškrabala. Kniha preto vyzerá, akoby som ju ani nikdy nechytila do ruky.

"Žádna oběť není dost velká na to, abych udržela svůj lid naživu a nezotročený a abych zabránila dalšímu masakru." -str.366

Povinne čítať!
Trón zo skla je jedna z mála kníh, ktoré v mojom srdci zanechali obrovský dojem. Ak ste túto knihu ešte nečítali a náhodou váhate, dúfam, že vás moja recenzia popostrčila k tomu aby ste si ju kúpili alebo aspoň prečítali. Viem, že každému sa táto kniha nemôže páčiť rovnako a mrzelo by ma keby ste kvôli mne vyhodili dosť peňazí za knihu, po ktorej prečítaní zistíte, že sa vám vôbec ale vôbec nepáčila. Je len na vás, či si ju kúpite. Ak však okolo nej budete prechádzať v knižnici, určite po nej siahnite. Snáď to neskôr nebudete ľutovať.  

Celkové hodnotenie:
/5

2 komentáre:

  1. Po knižke pokukujem už dlho, vážne dlho, no vždy som dala prednosť inej :D Ale určite si ju chcem prečítať, aj keď som si nie istá, či sa mi bude až tak páčiť, no rada jej dám šancu :)) U nás v knižnici je stále nedostupná a momentálne som švorc, pretože ako inak, zas som kupovala knihy a to som si zakázala :D, takže Trón zo skla si ku mne určite nájde cestu, ale kedy, tak to vážne neviem...Inak to s tým písmom som všade videla i ja...ale ako vidím, podľa fotky, naozaj si si na knihu dávala pozor ;)) Správny to knihomoľ! :D ;)

    OdpovedaťOdstrániť
    Odpovede
    1. Šancu jej teda určite daj. Veď raz za čas musí niečo pribudnúť do knihovníčky. Ani sa nečudujem, že ju máte nedostupnú, keďže sa o nej všade hovorí. Ja sa snažím byť správnym knihomoľom stále, pretože keď vidím poškodené niečo na knihe, tak ma to strašne mrzí.

      Odstrániť