piatok 9. septembra 2016

Audiokniha: Marťan - Andy Weir

Obsah

Pred šiestimi dňami sa astronaut Mark Watney stal jedným z prvých ľudí, ktorí pristáli na Marse.
Dnes nepochybuje, že bude prvý, kto na ňom aj zomrie.
Spočiatku úspešná misia na povrchu Marsu sa musí predčasne ukončiť pre piesočnú búrku, ktorá ohrozuje život posádky. Mark pri nej takmer zahynie, a keď sa preberie, nachádza sa v úplne novej životnej situácii. Ostal celkom sám na planéte, ktorá akoby sa ho zo všetkých síl pokúšala zabiť. Nemá ako oznámiť Zemi, že je nažive, a aj keby sa mu to podarilo, jeho zásoby ani zďaleka nepostačujú, aby prežil do príletu ďalšej kozmickej lode. 
Na druhej strane aj tak asi nebude mať dosť času, aby zomrel hladom. Poškodené vybavenie, kruté marťanské prostredie a starý známy „ľudský faktor“ so svojimi prešľapmi a chybami ho môžu zabiť oveľa skôr.
Mark však nie je ochotný len tak to vzdať. Vďaka svojej vynaliezavosti, technickým schopnostiam a zarytému odhodlaniu vytrvalo bojuje s jednou neprekonateľnou prekážkou po druhej. Vystačí mu silná vôľa a hlboké znalosti na to, aby prekonal neprekonateľné?

Môj názor

zdroj
Vôbec som nevedela, že Marťan je aj audiokniha. A keď som sa to dozvedela, povedala som si, že si ju musím "prečítať". Film som videla pred nejakou dobou a veľmi sa mi páčil. Dosť som bola na audioknihu zvedavá, pretože som ju chcela porovnať s filmom. Neverila som, že by mohla byť lepšia. A ona vážne bola.
Keby ste boli sami na jednej planéte, čo by ste robili? Neviem, čo by som robila ja. Asi by som podľahla hystérií. Žiadna komunikácia so zemou len všade samý piesok a pustatina. Aký dopad to môže mať na človeka? Spomeňme si na Robinsona Crusoa.. On takmer sám musel vydržal na jednom ostrove 28 rokov. Ale narozdiel od Marka bol stále na Zemi. Veľmi ma prekvapilo, ako dobre to Mark znášal. Všetko bravúrne a s dosť veľkou dávkou humoru zvládol. Riešil jeden problém za druhým a snažil sa nepremýšľať o tom, že sa možno nikdy nedostane z Marsu. Avšak humor ho neopustil ani vo väčšine závažných situácií. Zachoval si chladnú hlavu a snažil sa vymyslieť, ako si zachrániť život.
zdroj
Knihy so žánrom sci-fi nepatria k mojim načítanejším. Občas sa nájde nejaké dobré sci-fi, ktoré si chcem prečítať, ale po väčšine čítam young adult. Mám skôr rada oddychovky ako knihy, pri ktorých musím rozmýšľať. V knihe bolo veľa vedeckých pojmov, ktorým som nerozumela, aj keď boli vysvetlené. Všetko bolo dopodrobna opísané a vyrozprávané, aby to pochopil aj najhlúpejší človek, no ja som to aj tak nechápala, čo ma veľmi mrzelo, pretože som občas stratila prehľad o tom, čo sa v audioknihe deje. Na to, čo Mark hovoril som sa tak veľmi sústredila, že ma až z toho bolela hlava.

Audioknihu doprevádzajú aj rôzne zvuky (napríklad pípanie, búchanie alebo napínavá melódia). Ja som audioknihu počúvala poväčšine predtým než som šla spať. A neraz sa mi stalo, že som pri nej zaspala. Keď sa mi však v uchu rozozvučal zvuk ako napríklad pípanie, nebolo to vôbec príjemné.
Málo kníh ma takú skvelú zápletku ako Marťan. A nie len zápletku, ale aj všetko ostatné. Premyslené do najmenšieho detailu... to by som povedala, ak by sa niekto spýtal na môj názor na Marťana. Všetko malo svoje vysvetlenie, pasovalo skvelo do seba a nikdy som sa nenudila (možno iba pri tých vedecko-technických častiach).

Marťan je kniha o prežití a nádeji v beznádejnej situácií, ktorá sa na prvý pohľad zdá neriešiteľná. Svetlo na konci tunela sa niekedy môže zdať tlmené, ale vždy tam je, aj keď si myslíme, že nie. Nestrácajme hlavu v ťažkých situáciach. Snažme sa zachovať si chladnú hlavu, aby sme problémy vyriešili. Nekonajme zbrklo ale rozvážne. To všetko hovorí audiokniha Marťan. Ak vás audiokniha, kniha alebo dokonca film zaujali, veľmi odporúčam pustiť sa aspoň do jednej z týchto troch možností. Z príbehu Marka Watneyho si určite niečo vezmete rovnako, ako sa to stalo aj mne.

Za knihu veľmi pekne ďakujem audiotéke.

2 komentáre:

 1. Julka, tá recenzia je skvelá!!! ^.^ Normálne sa bojím, či dokážem na knihu niečo napísať i ja :D Mám akúsi spisovateľskú krízu, takže momentálne mi nič nejde, takže blog zapadá prachom -_- No Marťana čítam a je vážne super♥ A vďaka tomu, že som už videla film sa aspoň v príbehu nestrácam :D Som zvedavá, že ako na mňa bude pôsobiť po prečítaní, no zatiaľ to vyzerá sľubne :))

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Juj Mony, ďakujem krásne. ♥ :) Neboj sa, tá spisovateľská kríza prejde. :) Ja mám tiež spisovateľskú krízu. Nič sa mi nechce písať a keď sa do niečoho pustím, tak neviem, čo mám písať. :/
   Aj keby si filmovú verziu Marťana nevidela, tak by si sa podľa mňa v príbehu nestrácala. Som potom zvedavá na recenziu, ak bude. :)

   Odstrániť