piatok 30. septembra 2016

Druhý Robin Hood / Nebojácna - Dina L. Sleimanová

Obsah
Po neúspešnom pokuse zavraždiť kráľa je lady Merry Ellisonová – pôvodom dcéra baróna – v nemilosti trónu. Svojou odvahou a schopnosťami je ochotná urobiť všetko, aby ochránila osirelé deti z jej panstva. Skupinka sa dostáva do povedomia ako Duchovia z Farthingalského lesa a Merry zisťuje, že s rastúcou popularitou sa im do cesty stavia stále viac problémov a jej úloha je čoraz náročnejšia.
Timothy Grey, deviaty potomok baróna z Greyhamu, túži vykonať nejaký skutok, ktorý by ho preslávil a priniesol mu vlastný titul. Keď Duchov z Farthingalského lesa zahliadnu vo Wyndeshire, kde Timothy posluhuje miestnemu grófovi ako jeho pobočník, zdá sa, že šanca je na dosah. Len čo sa však tvárou v tvár stretne s vodcom zbojníkov, je nútený všetko prehodnotiť.
zdroj
Môj názor
Keď som zistila, že vyšla kniha Nebojácna, nejavila som o ňu žiadny záujem. Mala som niečo ako predtuchu. Na knihy, ktoré by sa mi mohli páčiť mám nos. Záujmu ma niečím a potom cítim, že si tú knihu musím prečítať. Z knihy Nebojácna som žiadny taký pocit nemala.
Prvé strany boli zaujímavé a ja som si začínala pomaly myslieť, že moja predtucha bola zlá. No potom sa to pokazilo. Kniha bola napísaná z troch pohľadov. Hlavnými rozprávačmi boli: Merry, Allen, Timothy a záporná postava John. Merry mi nesadla. Jej myslenie bolo detinské. Ako deti na základnej škole. Niečo povedala a o chvíľu svoje rozhodnutie zmenila a vyvrátila (napr. ja ho nemám rada... a o dva riadky nižšie bolo zase napísané...ja ho nemôžem nenávidieť.... nikdy ho neprestanem mať rada). Timothy mi prišiel najsympatickejší zo všetkých. Jeho zmýšľanie však neskôr začínalo byť rovnaké ako mala Merry. Odlišný od nej bol iba v pár veciach. Jedinou postavou, ktorá mala nejaký charakter a dala sa najlepšie predstaviť bol Allen. Boha som mala možnosť vidieť len z pohľadu Merry a Allena. Ako Merry videla Boha sa mi vôbec nepáčilo a bolelo ma to. Akoby Boh nemal srdce. Ako keby vôbec neexistoval. Také zmýšľanie sa mi vôbec nepáčilo a mala som chuť ju upáliť vlastnoručne. Zato Allen nevenoval Bohu ani jedinú zlú myšlienku. Problémy-neproblémy vždy o Ňom zmýšľal len a len v dobrom. Nikdy sa nezapodieval otázkou, či Boh skutočne existuje. Zato Merry bola premenlivá ako počasie. Raz Boh je a potom nie. Mala som chuť ňou zatriasť. Celkom ma aj mrzelo, že na to, že to je kniha s kresťanskou tematikou, tak tam to náboženstvo nemalo toľko priestoru, koľko by sa mi páčilo. A John  bola najčudnejšia záporná postava, s akou som sa doteraz stretla. Neprišiel mi ani ako záporná postava. Chcel len niečo, čo nemohol mať a kvôli tomu by šiel aj cez mŕtvoly.

zdroj
Avšak bolo aj niečo, čo sa mi na knihe páčilo. Autorka dokázala navodiť správnu atmosféru celého príbehu. Ľahko sa čítala a stránky rýchlo ubiehali. Prostredie bolo skvelo vykreslené. Živo som si vedela predstaviť prostredie, v ktorom sa príbeh odohrával. Ako historický román kniha celkom ušla (keď už po tej kresťanskej stránke sklamala na celej čiare). Kniha Nebojácna oživila moje spomienky na jeden z mojich obľúbených seriálov Robina Hooda. Meno Robin Hood sa aj párkrát spomína aj začiatkom tejto knihy, keďže sa odohráva približne v rovnakom období a prostredí. Okrem Allena boli aj skvelými postavami Duchovia (všetci okrem Merry). Ale kto by nemal rad deti? Maličkú Wrenny som mala najradšej. Také zlaté a drobnučké bábätko. Jej slniečkový ľudia mi učarovali rovnako ako jej.
Tak nakoniec Nebojácna ma sklamala. Čakala som viac Boha a postavy, ktorých charakter by bol aspoň trochu vykreslený. A to, čo som dostala boli tínedžerské výlevy sedemnásťročného dievčaťa a boj o jej srdce. Prišlo mi to skôr ako Young Adult, než ako kresťanský román. Ale ako som už spomínala, niečo na nej sa mi predsa páčilo. Prostredie, poniektoré postavy, oddychové, rýchle čítanie a celková atmosféra príbehu.
Názory iných blogerov:
"Na základe anotácie som očakávala napínavý príbeh o snahe o prežití a o budovaní lepšej budúcnosti, kde sa napokon predsa len spomenie aj vrúcna, čistá láske voči JEDNÉMU mužovi, ktorá našej hrdinke Merry pomôže prekonať ťažké chvíle a dá všetko do poriadku. A že to bude niečo naozaj prekrásne, pretože kresťanské ponímanie vzťahov dokáže lásku vždy vyzdvihnúť na tak vysoké priečky, až Vaše srdce dostane krídla a samo vzlietne niekde vysoko spolu s hrdinkami príbehu – či už sa jedná o lásku medzi dvoma ľuďmi alebo ide o konkrétny vzťah človeka s Bohom. Všetko by to malo byť prirodzené a nenútené.
A aká bola skutočnosť? Autorke sa podaril presný opak." Veronika (aBookBae)

"Na príbeh o Nebojácnej Merry a duchoch z Fartingalského lesa som sa tešila ako malé dieťa čakajúce na prekvapenie. Veľmi som dúfala, že ma zaujme a naplní moje očakávania. Myslela som si, že keď sa autorka môže pýšiť štúdiom profesionálneho spisovateľstva, odrazí sa to aj na úrovni diela. A tak som sa s očami rozžiarenými pustila do čítania. Avšak, jas z očí sa vytratil nepríjemne rýchlo a ostalo v nich len sklamanie a pocit krivdy."Mony (Pieseň fantázie)
Hodnotenie

/5

Za knihu úprimne ďakujem vydavateľstvu i527.net.
Ak si knihu chcete prečítať aj napriek mojej nie veľmi kladnej recenzii, tak kliknite TU alebo TU.

6 komentárov:

 1. Som rada, že Ti kniha učarovala aspoň o máličko viac ako to bolo v mojom prípade. Síce som tých kladných recenzií čítala veľa a obávala sa, že problém je vo mne, no nakoniec ako tak pozerám, na Slovensku asi veľa obdivovateľov nemá.:) Som teda zvedavá, s akým pokračovaním autorka vyrukuje aj keď, úprimne, neviem či by som sa pustila znova do niečoho, čo by bolo napísané jej rukou.:/ A to ma mrzí najviac, pretože ja som sa na knihu naopak strašne tešila.
  P.S.: Veľmi krásne ďakujem za pripojenie úryvku z mojej recenzie (i keď nie veľmi pozitívneho, ale predsa). Cením si to.:) Prajem krásny zvyšok dňa.♥

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. To, že som na ňu nemala príliš veľké očakávania mi pomohlo k tomu, aby som nebola na konci veľmi sklamaná. Ale aj tak ma veľmi mrzí, že to dopadlo, ako to dopadlo. :/ Tiež som na druhý diel zvedavá, pretože vôbec netuším, o čom by autorka mohla písať v druhom dieli. Koniec Nebojácnej nebol podľa mňa vôbec otvorený.
   P.S. Ja ďakujem krásne za komentár/e a pripojiť úryvok z tvojej recenzie bolo najmenej, čo som mohla urobiť. ♥ :) Aj ja ti prajem krásny (snáď neupršaný)zvyšok dňa.

   Odstrániť
 2. Julka, zhodujeme sa :D Mňa Nebojácna veľmi sklamala, čo ma mrzí, lebo som sa na ňu vážne tešila, len škoda, že to nakoniec dopadlo tak, ako to už dopadlo :/ A s tým Johnom súhlasím, bol zvláštna záporná postava a asi preto som ho mala rada :))
  Napísala si to vážne pekne a viem, že som ťa už chválila za tie ukážky z recenzií od iných blogerov, no musím opäť a to nie len kvôli tomu, že sa tam vidím :D Je to vážne skvelý nápad! ♥ Och, a nesmiem hlavne zabudnúť pochváliť fotky a celkové spracovanie recenzie...je to krásne♥^.^♥

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. :D Čo už narobíme s tým, že nás sklamala? Nič. :´( Mňa to tiež mrzí. Veľmi dobre viem aký je pocit, keď sa veľmi tešíš na nejakú knihu a ona ťa nakoniec sklame. Dobre, že sa mi to často nestáva, pretože ako spomínam aj v tejto recenzií, na knihy mám nos. (Aj keď klamala by som, keby som tvrdila, že predtým než som sa pustila do Nebojácnej, tak som sa na ňu vôbec netešila. Ale iba trochu som sa tešila. Trošiličku. :D)
   Juj Mony, tie tvoje komentáre ma dokážu neskutočne potešiť. ♥ :) Ďakujem. :*

   Odstrániť
 3. Kniha sa mi dostala na radar pred pár týždňami a najprv to aj vyzeralo sľubne podľa hodnotení na GR, ale potom som si pozrela ďalšie recenzie medzi našimi blogermi, názory na Martinuse a nejako ma ten záujem prešiel. Aj z toho, čo píšeš v recenzii ty, mám dojem, že by si ma tá kniha asi nezískala.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Sranda je, že mne sa knihy typu Nebojacna väčšinou páčia. Bola som prekvapená, že v tomto prípade to tak nebolo. Ale ako spomínam v recenzii... príliš málo Boha a hrozne postavy. Podľa mňa si nezaslúži viac ako 3,5 hviezdičky. Každý máme iný v kus a čo ty vies, možno by sa ti nakoniec páčila. Ale ak máš tusenie, že by si ťa nezískala, tak sa tým tušením riaď. :) Pretože potom to u teba s knihou môže dopadnúť tak ako u mňa. :/

   Odstrániť