nedeľa 23. októbra 2016

Komu patrí tajomný rukopis? / Strážkyňa príbehov - Lisa Wingateová

Obsah
Úspešná newyorská editorka Jen Gibbsová je na vrchole kariéry a užíva si nové miesto vo vydavateľstve Vida House, až kým sa jej na stole neobjaví záhadný rukopis. Jeho príbeh, odohrávajúci sa v Apalačských vrchoch na prelome storočí, ju vtiahne do sveta miešanky Sarry, ktorú má v moci skupinka nebezpečných mužov. Jen sa rozhodne vypátrať neznámeho autora diela, ale keď ju stopy zavedú do srdca Modrých vrchov, na miesto, ktoré by najradšej vymazala zo svojej pamäti, uvedomí si, že cena za ďalší knižný trhák bude možno vyššia, ako je ochotná zaplatiť.
Lisa Wingateová je veľmi známa autorka kresťanských románov. Niektoré jej knihy získali aj pár ocenení. Medzi jej najznámejšiu knihu patrí Listy do neba. Knižný portál Booklist zaradil jej román Listy do neba medzi 10 najlepších titulov roku 2013. Strážkyňa príbehov je mojou prvou knihou tejto autorky. Trochu som sa obávala, že ma neočaria jej knihy tak ako ostatných, ale moje obavy sa našťastie nenaplnili.

Zamýšľali ste sa niekedy nad tým, čo by ste robili, keby ste nemali podporu rodičov alebo rodiny? Hlavná hrdinka Jen takýto život musí viesť. Nemá nikoho okrem svojho psíka čivavového miešanca menom Piatok a najlepšej priateľky Jamie. Jej celým životom je jej práca, v ktorej sa venuje knihám. S rodinou komunikuje len občas a to tiež iba vtedy, keď potrebujú peniaze. Za normálny život bojovala dlho a už sa ho nechce vzdať. Pochádza totiž z dosť chudobných pomerov a jej rodina je členom akoby sekty. Jedného dňa sa jej však objaví na stole tajomný rukopis o Randovi a Sarre. Rukopis ju zavedie až k svojim rodným koreňom a ona sa musí rozhodnúť, či jej rukopis stojí za stretnutie s rodinou alebo sa vráti do svojej práce s prázdnymi rukami a nevyriešenými problémami.

Jennia Beth Gibbsonová je jednou z najsilnejších hrdiniek, s ktorými som sa doteraz stretla. Na nič sa nesťažovala, všetko prijala tak, ako to malo byť, nevešala hlavu, ak sa jej niečo nepodarilo, nevzdávala sa, bola sebestačná, nemusela sa na nikoho spoliehať, robila to, čo ju bavilo a aj cez milióny prekážok šla za svojím cieľom. To sa mi na nej veľmi páčilo. Okrem toho mi pripadala veľmi sympaticky a rozumne, čo dosť prispelo k tomu, aby som ju mala rada. Dokonca pracovala ako editorka kníh! Keby som ju tak mohla stretnúť v skutočnom svete... Verím, že by z nás boli priateľky. Evan Hall bol veľmi zaujímavou vedľajšou postavou. Občas mi jeho správanie a reakcie pripadali prehnané, ale chápala som, prečo robil to, čo robil. Môj prvý dojem z neho však nebol práve najlepší. Postupne ako som ho spoznávala, tak som ho mala aj viac rada. Nakoniec som ho mala možno radšej ako Jen. Hannah bolo veľmi milé dievčatko, ktoré malo rado kone. Bola to Evanova neter a myslím, že Evan bol pre ňu viac otcom ako strýkom. Občas robila hlúposti, ale ktoré deti ich nerobia. Jej nezodpovedné správanie však bolo opodstatnené. Na to koľko mala rokov, zažila toho veľa. Ja si myslím, že deti by mali mať pokojné detstvo a milujúcich rodičov a Hannah nemala nič z toho. Rand a Sarra z rukopisu Strážkyňa príbehov boli v mnohých ohľadoch podobní, ale aj odlišní. Rand mal o svete trochu skreslenú predstavu a často sa naňho pozeral cez ružové okuliare. Zato Sarra to mala veľmi ťažké, keďže bola príslušníčkou kmeňa, ktorého sa ľudia báli. Sarra vnímala ľudí ako hrozbu a bála sa s nimi zbližovať. Dokonca žili obaja v dosť ťažkej dobe.

Prvou vecou, ktorú musím vychváliť je autorkin štýl. Je iný, ako u autoroch, ktorých knihy som doteraz čítala. Lisa píše veľmi zaujímavo. Mala som problém, pretože som knihu nemohla pustiť z ruky. Príbeh ma tak vtiahol do seba, že som nechcela s čítaním prestať. Dokázala ma zaujať aj vďaka nepatrným maličkostiam a náznakom, ktorých bolo pomerne dosť. Dej sa vôbec zbytočne nevliekol, ale všetko malo byť tak, ako bolo. Informácie sa dozvedáme postupne a tým sa aj dej stupňuje. Neraz sa stalo, že ma nejaká nová informácia prekvapila.
Mám pocit, že príbeh o Randovi a Sarre ma zaujal viac ako príbeh Jen Gibsonovej, aj keď obidva sa mi páčili. Jenin príbeh mal trošku pomalší rozbeh, ale neskôr sa viditeľne zlepšil. Zato rukopis Strážkyňa príbehov ma do seba vtiahol hneď. Napísať dve knihy v jednej bol dobrý nápad a zaň má odo mňa autorka určite palec hore.
V knihe nie je vyslovene záporný hrdina. Nepriateľom hlavných postáv je osud a niekedy ich vlastná hlúposť. Ale aj z nepriateľa sa môže stať priateľ, ktorý nám dokáže byť nápomocný. Osud si nakoniec vybral správnu cestu a dožičil našim hrdinom ich krásny a šťastný koniec

Kniha Strážkyňa príbehov hovorí o uzmierení sa s rodinou, o tom, že sa nemáme vzdávať v ťažkých situáciách a o láske ku knihám. Ak patríte k fanúšikom kníh Lisy Wingateovej, historických románov alebo kníh s kresťanskou tématikou, tak by ste si túto knihu nemali nechať prekĺznuť pomedzi prsty.
Hodnotenie

/5

Za knihu úprimne ďakujem vydavateľstvu i527.net.
Ak si knihu chcete prečítať, tak kliknite TU alebo TU.

Zdroj obrázkov:
www.weheartit.com

4 komentáre:

 1. Knižka vyzerá podľa tvojej recenzie dosť zaujímavo, aj keď asi to nie je úplne moja šálka kávy.
  No inak veľmi pekná recenzia :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Skús si ju prečítať a možno zistíš, že ti chutia aj iné druhy kávy. ;)
   Ďakujem veľmi pekne. :)

   Odstrániť
 2. Krásne spracovaná recenzia♥, po vizuálnej, ale aj písomnej stránke ^.^ A aj keď som mala voči tejto knihe predsudky, kvôli môjmu sklamaniu z Listov do neba, no teraz mám vážne chuť si knihu prečítať. Ty aj Veronika ste ma na ňu skutočne nalákali a neostáva mi nič iné, len si ju pripísať na zoznam kníh, ktoré si chcem jedného dňa prečítať :))

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Och Mony, ďakujem. ♥ Dúfala som, že sa ti bude páčiť. Viem, ako sa ti páčia dobre spracované recenzie, a tak som si dala záležať. :) Vždy sa snažím recenzie písať najlepšie ako viem, ale niekedy sa nepodaria. Snáď sa k Strážkyni príbehov dostaneš. Viem približne, čo by sa ti mohlo páčiť a myslím, že táto kniha sa ti bude.
   Prajem ti krásne jesenné prázdniny. ;)

   Odstrániť