streda 5. júla 2017

Najväčšia námorná katastrofa. / Sůl moře - Ruta Sepetys


Originálny názov: Salt to the sea
Hodnotenie na Goodreads: 4,36 (41 693)
Moje hodnotenie: 5/5*

Obsah
Zima roku 1945.
Štyria mladí ľudia.
Štyri tajomstvá.

Druhá svetová vojna sa chýli ku koncu, blízko Východného Pruska sa tisíce uprchlíkov vydalo na púť za slobodu a väčšina z nich má čo skrývať. Medzi nimi aj Joana, Emilia a Florian, ktorých cesty sa skrížili na lodi, ktorá sľubovala spásu. Volala sa Wilhelm Gustloff. Prišli každý odinakiaľ, ale všetkých ich ženie a pomaly doháňa nešťastie, klamstvá a… vojna. Keď sa sloboda zdá na dosah, udrie tragédia. V tej chvíli je naprosto jedno, z ktorej ste zeme a kultúry, či aký je váš spoločenský status. Všetkých desaťtisíc ľudí na palube bojuje za jedinú vec: Chcú prežiť.

Ruta Sepetys
Narodila sa v Michiganu a dnes žije so svojou rodinou v Tennessee. Jej otec ešte ako malý chlapec utiekol z Litvy, ktorá bola spoločne s ostatnými pobaltskými krajinami – Lotyšskom a Estonskom – pohltená Sovietským zväzom a v roku 1941 úplne zmizla zo všetkých máp. Znovu sa na nich objavila až v roku 1990, ale svoju nezávislosť voči mocnému Sovietskému zväzu si musela tvrdo vydobyť. Pohnuté dejiny pobaltských krajín sú často zabúdané, a aj preto sa Ruta Sepetysová rozhodla napísať svoju prvú knihu – Medzi odtieňmi sivej – práve na počesť stotisíc ľudí, ktorí prišli o život za stalinovej éry. Pohnuté osudy Liny a jej rodiny získali celosvetové uznanie.


Postavy
Príbeh je prerozprávaný z pohľadu štyroch hlavných postav: Joany, Emilie, Floriana a Alfreda. Joana pracovala ako zdravotná sestra. Zručnosť s pacientmi sa jej počas vojny zišla. No staranie sa o ľudí nebrala ako povinnosť. Robila to rada. Ak videla, že niekto potrebuje jej pomoc, tak bola hneď pri ňom. Ak videla, že niekto trpí a ona nemôže nič spraviť preto, aby mu uľavila od bolesti, tak trpela spolu s ním. Mala veľmi obetavé a láskavé srdce. Emília bola poľské dievča, ktorému jej otec zachránil život tak, že ju poslal do Východného Pruska. Bolo to odvážne pätnásťročné dievča, ktoré toho v živote veľa obetovalo a stratilo. Osobne som k nej pociťovala veľký rešpekt. Je rovnako stará ako ja a keby sa mne stalo niečo také, čo sa stalo jej, tak stopercentne viem, že by som to nezvládla. Florián bol zo začiatku veľmi tajomným sedemnásťročným chlapcom/takmermužom, ktorý mal odhodlanie a vysoké ciele. Mala som podozrenie, že by sa z neho mohla stať záporná postava. Som rada, že sa moje podozrenie nestalo skutočnosťou. Pomaly som si k nemu našla cestu a veľmi som si ho obľúbila. Ku koncu som ho priam milovala. Mám rada taký typ hlavných hrdinov, ako je on. Kapitoly, ktoré boli napísané z pohľadu Alfréda som mala najmenej rada. Bol to námorník, ktorý si o sebe myslel niečo, čo nebol. Bol ovplyvňovaný spoločnosťou a v hlave to tiež nemal dvakrát v poriadku. Jedným slovom to bol psychopat. Rozmýšľala som, že kapitoly, ktoré rozpráva on preskočím. Som rada, že som to neurobila, pretože by som bola ukrátená od rozprávania príbehu z pohľadu inej postavy. Aj keď to rozprávanie bolo niekedy na hlavu.

Môj názor
Od autorky Ruty Sepetys som už čítala jednu knihu - Medzi odtieňmi sivej, takže som aj celkom vedela, akým štýlom autorka píše. Ruta Sepetys o sebe tvrdí, že je jednou z tých autoriek, ktoré knihu nedokážu napísať samé. Svedčí o tom aj krásne poďakovanie, ktoré si môžeme prečítať na konci knižky. Mňa osobne prekvapilo, koľko ľudí sa podieľalo na tom, aby táto kniha mohla vzniknúť. Obdivujem autorku, že sa každému z nich poďakovala za pomoc a ochotu. Pri písaní o historických udalostiach musíte poznať presné fakty o udalostiach, ale aj o prostredí, pretože potom by vaša kniha nemala príliš veľkú hodnotu, keďže všelijaké historické nezmysli si môže vymyslieť každý. Ruta neváhala cestovať do Poľska, len aby mala presné informácie o tom, čo sa vlastne stalo. Na knihe vidno, koľko si s tým dala práce a myslím, že uznanie, ktoré sa šíri medzi ľuďmi, jej patrí právom.

Zamysleli ste sa nad tým, že Titanic nemuselo byť jediná lodná katastrofa, ktorá sa kedy stala? Počas druhej svetovej vojny bolo takýchto tragédií veľmi veľa. Ja som napríklad o potopení lode Wilhelm Gustloff nikdy nepočula. Vy áno? Pochybujem. Média nás kŕmia iba informáciami o Titanicu. No čo takto sa pozastaviť a zistiť informácie o horších lodných katastrofách ako bolo potopenie Titanicu? Áno, potopenie Wilhelma Gustloffa je najväčšou námornou katastrofou, pri ktorej zahynulo 5 300 až 9 400 ľudí. Na Titanicu bolo 3 547 ľudí a z nich nie všetci zomreli. Obidve udalosti sú katastrofy, no myslím si, že ľudia by nemali vedieť len o Titanicu a domnievať sa, že to bola najväčšia námorná katastrofa, keďže nebola. Autorka ma za mňa palec hore, pretože sa nerozhodla písať o lodi Titanic, ale práve o takej lodi akou je Wilhelm Gustloff. Myslím si, že o tejto tragédií by mali vedieť všetci.

Autorka píše vcelku krátke kapitoly, takže kniha sa číta jednoducho a stránky vám budú pomerne rýchlo ubúdať. Ak nemáte čo robiť a máte kopu voľného času, tak knihu prečítate za pár hodín. Každá kapitola však v sebe skrýva hlbokú myšlienku a úvahu na zamyslenie. Občas koniec kapitoly priniesol šokujúce odhalenia, no musím sa priznať, že niektoré z nich som už dopredu tušila. Všetko v knihe má svoj význam a nič tam nie je navyše. Autorka dokáže svojím štýlom písanie zaujať aj čitateľov, ktorí naše dejiny nemajú veľmi v láske. Ak k nim patríte aj vy, dám vám jednu radu: O svojej minulosti by sme mali vedieť. Téma knihy je smutná a náročná na vysvetlenie, ale myslím, že autorka to zvládla skvelo, keďže málokedy sa mi stalo, že by som niečo nepochopila. V knihe sa striedajú pohľady štyroch rôznych osôb. Každá z nich je osobitá a majú rôzne charaktery. Neobľubujem knihy, v ktorých sa strieda pohľad rôznych postáv, no tu som to považovala za veľké plus. Pri čítaní knihy som pociťovala mnoho pocitov. Smiala som sa, ale bola som aj smutná. Asi som divná, ale najviac ma mrzí, že som neplakala. Očakávala som, že na konci knihy mi z oka spadne aspoň jedna slza, ale... nič. Musím však povedať, že záver knihy má veľmi zasiahol a dúfam, že to nebola posledná kniha, ktorú som od tejto autorky prečítala.

Moje hodnotenie
Autorka knihy Sůl moře Ruta Sepetys o sebe tvrdí, že je jednou z tých autoriek, ktoré nedokážu knihy napísať samé, čo ja osobne na nej obdivujem. Na knihe vidno, koľko si s ňou autorka dala práce a uznanie jej za to patrí právom. Ak ste si doteraz mysleli, že potopenie lode Titanic bolo najväčšou námornou katastrofou, mysleli ste si zle. Potopenie Wilhelma Gustloffa počas druhej svetovej vojny je. O svojej minulosti by sme mali vedieť. Ale ak nie ste milovníkmi dejepisu, Ruta Sepetys dokáže o historickej udalosti písať tak, že vás zaujme. Kniha je napísaná jednoduchým štýlom, takže stránky vám budú rýchlo ubiehať. Počas knihy som pociťovala mnoho pocitov, no najviac ma zasiahol koniec.

97%

Názory iných blogerov:
"Sůl moře ma opäť dostala. Knihy o vojne čítam rada, ale vždy sa z nich dlho spamätávam, a preto ich nevyhľadávam zasa tak často. Ale raz za čas je dobré pripomenúť si aj tieto udalosti, aby sa na ne nezabudlo a aby sa ľudia konečne poučili. Preto som veľmi rada, že stále existujú autori, ktorí dokážu aj beletriou ľudí, a hlavne mladých ľudí, prinútiť sa zamyslieť aj nad vážnejšími témami, ku ktorým by sa možno inak ani nedostali. Veľakrát sa práve z takýchto kníh dozviete oveľa viac, než z nejakej učebnice dejepisu." - Ellie

"Sůl moře je kniha, ktorá vás chytí za srdce. Ruta Sepetys spracovala historickú udalosť, ktorú nik okrem historikov nepozná. Keďže ja milujem históriu, pre mňa to bolo must have a túto knihu som si veľmi chcela prečítať. Chytila ma za srdce, pretože autorka sa zamerala na osudy ľudí, ktorí reálne mohli existovať a ich životy boli odsúdené na záhubu. Páčilo sa mi to hlavne preto, že som sa dozvedala niečo nové. Zároveň autorka píše tak výborne, že aj náročnejšia téma sa číta veľmi dobre a ani neviem ako ocitla som sa na konci príbehu. Určite túto knihu odporúčam tínedžerom, ale aj dospelým, lebo každý sa v nej môže nájsť. Zistíte ako by ste reagovali, keby sa boli na ich mieste. Prečítajte si ju a skúste sa zamyslieť. Možno vám otvorí oči a uvedomíte si, že niečo ako druhá svetová vojna by sa už nemalo opakovať." - Kika

"Bylo to dobré čtení, místy hrůzné a velmi smutné, ale pro mě tam něco chybělo. Nedokázala jsem se vžít do osudů hrdinů jako u jiných knih, které pojednávají o válečných hrůzách, zde to prostě nepřišlo. Kniha je nicméně velmi čtivá, děj běží až nadzvukovou rychlostí. A jsem ráda, že jsem se díky autorce dozvěděla o této tragédii, o které jsem, přiznám se, doposud neměla ani tušení. Děj knihy mě inspiroval k pátrání po historických pramenech, které popisují tuto událost, takže jsem si díky přečtení knihy a následnému samostudiu rozšířila obzory." - agatha 2 (Databaze knih)

Za poskytnutie eknihy veľmi pekne ďakujem eReading.cz.
Ukážku knihy si môžete zadarmo stiahnuť TU.

2 komentáre:

 1. Jéj, Julka, ty sa čím ďalej tým viac zlepšuješ a táto recenzia je TOP! Tým nechcem povedať, že predchádzajúce recenzie boli zlé, práve naopak, ale jednoducho vidím progres ^.^ Si šikovná a talentovaná! Celá recenzia je krásna nie len po štylistickej, ale i vizuálnej stránke♥♥♥ Tak mi to chýbalo! :D
  Na túto knihu mám taký veľký zálusk. Všetci ju chvália a ja som zvedavá, či ten BUM okolo nej zasiahne i mňa :) Nalákala si ma na ňu i ty, takže Ruta sa v mojom rebríčku kníh, ktoré si chcem prečítať, šplhá veľmi vysoko :D Maj sa krásne a užívaj si prázdniny a dúfam, že choroba ťa už netrápi...aj tá by mala ísť niekde na dovolenku :D

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Vážne sa ti táto recenzia až tak páči? Ja mám zase pocit, že som ju odflákla. :/ Ale ďakujem za krásne slová. ♥ Potešili ma. :) Aj ja vidím, že sa v písaní recenzií trochu zlepšujem... ale len trošilinku. (Dúfam, že nezniem ako nejaký narcis.) Ďakujem♥♥♥ :) Ani nevieš, ako si mi spríjemnila deň.
   Teší ma, že môj zámer (nalákať ďalších čitateľov na túto knihu) bol splnený. :D Som si istá, že zasiahne aj teba. ;)
   Aj ja ti prajem krásne prázdniny bez úrazov s oddychom a knihou v ruke. Choroba stále trápi, ale už menej ako predtým. Rada by som sa jej však úplne zbavila. Pobavilo ma to. :D Fakt by mohla ísť na tú dovolenku. :D

   Odstrániť