piatok 8. júna 2018

Filmové typy #4 / Before the flood


Globálne otepľovanie je veľmi aktuálnou témou. V médiach a na internete sme o tejto téme počuli už veľmi veľa. No ja som nikdy nemala pocit, že by sa ma táto téma nejako bytostne dotýkala. Tento film ma však vyviedol z omylu. V tomto filme Leonardo DiCaprio vystupuje ako veľvyslanec Organizácie Spojených Národov ktorý sa snaží zistiť pravdu o globálnom otepľovaní. Pomáha mu tím vedcov, ktorí s nim putujú po svete a osobne sa presviedčajú o klimatických zmenách.
Tento svet už snáď bez korupcie ani existovať nemôže. Určite si hovoríte, že ako súvisí korupcia s globálnym otepľovaním. Keď ešte tento pojem nebol známy, ľudia verili všetkému, čo počuli v médiach, aj keď to častokrát nebola pravda. Politici podplácali média, aby tvrdili, že niečo také ako globálne otepľovanie neexistuje. Ale ona však existuje. To, že sa nás niekto snaží presvedčiť o opaku toho, čo si myslíme ešte neznamená, že má nevyhnutne pravdu. Podstata tohto filmu je veľmi reálnou záležitosťou, nad ktorou by sa každý jeden z nás mal pozastaviť. Ľudia dennodenne kvôli tomu prichádzajú o svoje domovy a živobytie. V mnohých smeroch mi odhalenia vo filme otvorili oči. Uvedomila som si, že aj ja svojou každodennou činnosťou prispievam k tomu, že sa roztápajú ľadovce, že sa zvyšuje hladina morí, že stúpa priemerná teplota Zeme a mnoho iných vecí, ktoré našej planéte práve neprospievajú. 
Mnoho z vás si určite pod menom Leonardo DiCaprio ako prvé vybaví film Titanic. Priznám sa, že ani ja som nebola výnimka. Pomyslela som si, že čo len také môže mať obyčajný herec spoločné s touto problematikou. V tejto oblasti som ho považovala za laika. No on sa svojej role veľvyslanca chopil bravúrne. Veľakrát som sa pri pozeraní pristihla pri myšlienke, že nie každý by dokázal to, čo on. Bolo na ňom vidno, že téma klimatických zmien mu nie je ľahostajná. Ako herec mal určite kontakty u rôznych vysoko postavených ľudí. Tu dokonca vyspovedal pár slávnych ľudí, ako je napríklad Barack Obama, bývalý prezident Spojených štátov amerických, alebo Elon Musk, riaditeľ automobilky Tesla Motors, ktorý nám túto situáciu bližšie priblížili. 
Občas som pri pozeraní filmu zostala šokovaná, aká dopady má činnosť ľudstva na životné prostredie. Myslím si, že to máme iba jedno, a preto by sme si ho mali chrániť. Malo by nám záležať na tom, aby aj generácie, ktoré budú na tejto planéte žiť po nás, mali podmienky vhodné pre život. Mne osobne záleží na tom, aby moje deti a neskôr aj moje vnúčatá žili v takom svete, aký ho poznám ja a nie v nejakej jeho pokrútenej forme. Osobne preferujem názor, že našu budúcnosť dokážeme zlepšiť aj malým krôčikom, ktorý je síce nenápadný, no našej planéte určite pomôže. A prvým krokom je určite separovanie odpadu. Väčšina ľudí si povie, že keď všetko bude vyhadzovať do zmiešaného odpadu, tak sa nič nestane, no to je práve začiatok toho, ako ľudia začali poškodzovať životné prostredie. Neskôr prišlo spaľovanie fosílnych palív a odlesňovanie dažďových lesov. Ani sa nenazdáme a príroda bude v takom ďalekom štádiu poškodenia, že do pôvodného stavu sa už nebude dať vrátiť. Preto by sme s tým niečo mali začať robiť už teraz. Len na nás záleží, ako tento svet bude vyzerať o pár desiatok rokov. A keď sa nepreberieme a nezačneme s tým niečo robiť, môže to dopadnúť vážne katastrofálne.  

3 komentáre:

 1. Hm no, globálne otepľovanie je asi téma, ktorá sa úplne bytostne nedotýka nikoho, lebo nám nezabraňuje žiť svoj život tak, ako ho žijeme. Problém to je v iných krajinách ale pokiaľ si dosť uvedomelý človek a všímaš si, čo sa deje vo svete, musí sa ťa to dotýkať. Naopak ja Leonarda di Capria poznám ako ochrancu životného prostredia veľmi dobre, on sa neustále angažuje v nejakých organizáciách, ale inak film ma nenapadne Titanic, ale Veľký Gatsby :D. Seriál ma veľmi zaujal, už dlhšie hľadám niečo, čo by ma zaujalo, takže ďakujem za tip! A čo sa týka toho separovania, ja len krútim hlavou nad tými, ktorí dnes ešte neseparujú, na Slovensku sme čo sa týka EÚ medzi úplne poslednými, podľa štastistiky separujeme len asi 10% z 80% separovateľného odpadu. Ale často to nie je chyba možno až tak jednotlivcov, lebo ani vo veľkých firmách, školách a nemocniciach sa o tom nikto nestará.

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Tak sa tešííím!♥^.^♥ Konečne po dlho čase som si mohla prečítať článok od jednej z mojich najobľúbenejších blogeriek♥
  Tento film som videla so sestrou a som absolútne šokovaná zo všetkých zistení, ktoré mi ponúkol. Veľmi pekne si všetko zhrnula, a tak priniesla skvelú a hodnotnú recenziu! Ak ti môžem odporučiť dokumentárny seriál, tak si určite pozri Planétu Zem 2. Ach, to ti je dokonalosť! Bežalo to minulý rok na STV1 a nebolo nič krajšie, ako si večer sadnúť k telke a pozrieť si tento skvost. Spomínam ho najmä preto, pretože sa dotýka nie len prírody, ale aj nás ľudí, ktorí si túto krásnu Matičku Zem ničíme. Vždy, na konci seriálu, tvorcovia tohto seriálu ukážu príšerné veci, z ktorých ti pukne srdce, ktoré sa dejú a ľudia s tým akoby nič nerobili. Teraz je aj od týchto tvorcov seriál Modrá planéta 2, tá sa týka morí, oceánov a tak, a je to opäť skvost medzi skvostami♥♥♥ Najlepšie dokumentárne seriály, ktoré má pod palcom úžasný David Attenborough.
  Ale už sa začína svet meniť. Napríklad ohľadom plastov, tam nastávajú veľké zmeny, najmä vo Veľkej Británii. Nejaký minister videl práve spomínaný seriál Modrá planéta a otvorilo mu to oči, paráda! Ja verím, že sa ľudia spamätajú a Matičku Zem si zachránime, už by aj bolo načase.
  Maj sa krásne a dúfam, že sa dočkáme viac tvojich článkov ;)

  OdpovedaťOdstrániť