pondelok 30. júla 2018

Zhrnutie od augusta po december

Prečítané knihy za august

Dvůr trnů a růží - 5/5*
Peter Pan a Kráska a zviera sú moje srdcovky z detstva. Tieto dve rozprávky som mohla pozerať dookola a nikdy sa mi neomrzeli. A keď som sa dozvedela, že Sarah J. Maas píše retelling Krásky a zvieraťa... musela som si tú knihu prečítať. Moje svedomie by mi nedalo inak. Mnoho ľudí tvrdí, že táto séria je horšia ako Trón zo skla, no ja som Dvor mala možno len o trošilinku radšej. Predsa len autorka mala už viac skúseností. Kniha sa zaradila do môjho zoznamu obľúbených kníh, no napriek tomu si ostatné diely neplánujem prečítať, pretože koniec sa mi zdal celkom uzavretý.
Panstvo Edenbrooke - 5/5*
Toto bolo moje druhé stretnutie s touto knihou a ešte úspešnejšie ako prvé. Mala trošku detektívnejšiu vedľajšiu zápletku, ktorá sa mi veľmi páčila. Inak kniha nebola o ničom inom, len o samej romantike a iba koniec bol trošku akčnejší. No prekvapivo mi to nevadilo. Určite odporúčam. ;) Neviem kedy naposledy ma tak od smiechu bolelo brucho.
Náhradní kluk - 4,5/5*
Knihy Kasie West čítali už snáď do prečítania tejto knihy všetci, len ja nie. Túžila som zistiť, čo každý na jej knihách vidí. A kniha Náhradní kluk mi to hneď objasnila. Na začiatku sa vám môže zdať, že to je naivná hlúpa kniha a problémy hlavnej hrdinky Gii sa týkajú len toho, či majú fotky na sociálnych sieťach dostatočný počet laikov. No kniha v sebe skrýva hlbšie posolstvo a mňa osobne si získala aj Gia, aj kniha, aj autorka. Je to síce tenučká knižôčka, ktorú prečítate za jedno popoludnie, avšak aj tých pár strán v sebe skrýva mnoho. Autorkin štýl mi skvelo sadol. Smiala som sa skoro na každej druhej strane, pretože konverzácie neboli nútené, všetko postupovala plynulo a autorka má ešte k tomu aj úžasný humor, ktorým si bezpochyby dokáže získať každého.
První konec - 4/5* 
Cestovanie v čase, historické prostredie a romantická zápletka? Sem s takou knihou. Keď sa spätne obzerám za tou dobou, kedy som túto knihu čítala, myslím, že teraz by si ma nezískala tak, ako vtedy, keď som ju čítala po prvýkrát a bola z nej nadšená. No plánujem si dať rereading tejto série, pretože som zvedavá ako to celé dopadne. Túto knihu by som odporučila skôr mladším čitateľom alebo tým, ktorý hľadajú jednoduchú knihu na oddych. Keď siahnete po tejto, nemáte čo stratiť (možno tak maximálne jedno poobedie voľného času :D).
Falešný polibek - 4,5/5*
Príbeh v knihe je vyrozprávaný t rôznych uhlov pohľadu, ale najdôležitejší boli princezná, zabijak a princ. A zaujímavé na tejto knihe je to, že my počas celej knihy netušíme kto je zabijak a kto princ. Ja sama som mala svoj typ, ktorý som neustále menila a keď som sa konečne rozhodla kto je kto, tak som zostala šokovaná tým, ako sa to nakoniec vyvinulo. Táto kniha má príjemne prekvapila a teším sa, keď si prečítam aj zvyšné knihy tejto série. 
Štatistická pravdepodobnosť lásky na prvý pohľad - 4,5/5*
Toto je jedna z tých kníh, ktoré sú na leto ako stvorené. Jednoduchá a tenká knižôčka pri ktorej si oddýchnete. Ja som to čítala už tretíkrát a bolo to rovnako dobré ako po prvýkrát, čo podľa mňa hovorí za všetko. Jedna z mojich srdcoviek.
Najít Sky - 4/5*
O tejto knihe aj celkom pochybujem, že ste niekedy počuli. Nebyť mojej sestry, tak o nej neviem ani ja. Keď som sa púšťala do jej čítania, tak som nemala žiadne očakávania. No nakoniec sa z toho vyklubala celkom milá a pekná kniha. 
A hory odpovedali ozvenou - 5/5*
Keď som sa púšťala do tejto knihy, tak som ju brala z nadhľadom, pretože to predsa len nie je moja šálka kávy. Nič som od nej neočakávala, ak mám byť úprimná, tak som sa jej vyhýbala. Na vlastné oči som sa presvedčila, že je aj hodnotnejšia literatúra ako YA. O knihách Khaleda Hosseiniho som už počula. Dokonca aj v kostole. Zo začiatku by som povedala, že je to kniha poviedok. Každá kapitola totiž skrývala iný príbeh ako tá predchádzajúca. No na konci sa všetky príbehy spojili. Všetko do seba pekne zapadlo. Určite to nebude jediná kniha, ktorú budem mať od tohto autora prečítanú.


Naslouchač - 4/5*
Niektorí spisovatelia majú ten problém, že majú dobré nápady, len dať ich na papier je pre nich už trošku ťažšie. Po začítaní knihy som si myslela, že Petra Stehlíková patrí k týmto autorom tiež. Vymyslela si úžasný svet, no len vysvetľovanie jeho pravidiel trošku viazlo. Počas celej knihy sa vždy nájde niekto, kto rozpráva príbehy z histórie tohto sveta. A na môj vkus sa v týchto príbehov vyskytovalo mnoho nových slov vymyslených autorkov a ja som mala dosť veľký problém orientovať sa v tom, čo je čo. Na konci knihy je síce slovník, ale ten mi bohužiaľ nepomohol. Po strede knihy som v tom už o trošičku menej tápala, ale predsa. Obmedzila by som to množstvo nových slov na pár. Ony robia síce tú knihu originálnou, no aj ak by som ich najradšej poniektoré vyškrtla. 
Okrem nových slov mi na knihy vadila už iba jedna vec, a to síce romantická linka. Alebo jej nedostatok. Autorka stúpla v mojich očiach pretože ju tam nedala. Je veľa autorov, ktoré pchajú romantiku tak, kde sa nehodí a som rada, že táto autorka k nim nepatrí. Avšak ja som romantická duša a v knihách vyhľadávam hlavne romantiku. Preto ma veľmi prekvapilo (priznávam sa, že aj príjemne), že sa v tejto knihe nevyskytuje. Koniec sa skončil pre mňa otvorene a dúfam, že nás autorka čoskoro obdarí aj druhým dielom (ak sa nemýlim, host by ho mal vydať už v októbri). Verím, že v ďalšom diely Ilana o niečo dospeje a že sa objaví mnou postrádaná romantická linka (už mám svojich favoritov :D)
Láska a gelato - 4/5*
Nebudem vám klamať, hlavným dôvodom prečo som si knihu chcela prečítať bola obálka (ako inak). Ďalším dôvodom bolo prostredie, v ktorom sa kniha odohrala. Celé prostredie knihy bolo dychberúce. Ani fotky by mi nevedeli tak priblížiť prostredie, ako to dokázal úžasný opis autorky. Vďaka nej som si toto impozantné mesto zamilovala takmer okamžite. Táto kniha nás dokáže preniesť na miesto, ktoré chcem vidieť aj bez toho, aby sme cestovali. Preto slovo, ktoré túto knihu najlepšie vystihuje je kúzelná. Keď sa vyberiem v budúcnosti do Florencie, táto kniha bude mať čestné miesto v mojom kufri. 

Prečítané knihy za september

Nefertiti - dcera věčnosti - 5/5*
Od autorky, ktorá napísala Nefertiti som už čítala Madame Tussaud, ktorá sa zameriava na moju najobľúbenejšie obdobie v histórií sveta - Francúzsku revolúciu. V šiestom ročníku na základnej škole som bola na dejepisnej olympiáde, kde ako rozširujúce učivo bol Egypt. A ja som si vďaka tomu zamilovala aj túto časť dejín, ktorá je odvtedy moja druhá najobľúbenejšia. Autorka dokázala obidve knihy napísať tak, akoby tieto udalosti zažila na vlastnej koži, pretože pôsobili pre mňa veľmi realisticky. Teším sa na ďalšie knihy od tejto autorky. 
Havraní chlapci - 4/5*
Túto knihu som túžila prečítať si už dosť dlhú dobu. Mala som na ňu dosť veľké očakávania. A to bol asi aj dôvod, prečo ma sklamala. Nechápte ma zle, bola to dobrá kniha, len som ju čítala v pre-mňa-dosť-ťažkom období, takže môj stres sa trochu aj odrazil na tom ,aké mám pocity z tejto knihy. 
Harry Potter a prekliate dieťa - 4,5/5*
Harry Potter a prekliate dieťa je kniha odlišná od série Harry Potter, no zároveň aj rovnaká. Som rada, že som mala možnosť si ju prečítať a rozhodne to neľutujem. Žiadnu chybu či nedostatok som nenašla a kniha sa mi zapísala do srdca rovnako ako aj jej sedem predchodcov. Ak ste stálymi fanúšikmi Rowlingovej a hlavne Harryho, mali by ste po knihe/scenári siahnuť. Snáď jej čítanie neoľutujete a ohúri, dojme a rozplače vás rovnako ako aj mňa.

Prečítané knihy za október

Pirátska odysea - 3,5/5*
Ešte len teraz čítam názov tejto knihy a vybavujú sa mi moje pocity pri jej čítaní. A dve slová - NIKDY VIAC - perfektne vystihujú moje pocity z nej. Ale nie... ku konci až taká strašná nebola.

Prečítané knihy za november

Všetky skvelé miesta - 4/5*
K tejto knihe mám trošku komplikovanejší vzťah. Čítala som ju dávno predtým ako všetci ostatní, ktorí ju vychválili do nebies, tak som od nej mala príliš vysoké očakávania. Na prvýkrát sa mi páčila, ale nie až tak, ako som očakávala. Bola som z nej sklamaná. Rozhodla som sa, že jej však dám druhú šancu, a tak keď som mala chuť na nejakú deprimujúcu knihu, siahla som po nej. Môj názor na ňu sa však nezmenil, napriek tomu, že sa mi páčila o trošku viac. Viem, že v sebe ukrýva hlbšie posolstvo, no ja som ho tam nevidela. 
Šťastná sedmička - 6/5*
Aj pri tejto knihe som mala po prvýkrát vysoké očakávania, no táto ma však nesklamala. Bola to úžasná kniha, ktorej každá jedna veta ma neskutočne bavila. Ja dobrú knihu posudzujem podľa toho, či sa pri nej smejem alebo plačem. A pri tejto som zažila všetky emócie, ktoré od dobrej knihy čakám. Jediná vec, ktorá mi na nej nesedela bola inteligencia hlavnej hrdinky. Doteraz nechápem ako môže byť 12-ročné dieťa taký génius (aj keď mi to bolo viackrát vysvetlené :D). Nenechajte sa tým od tejto knihy odradiť. Odporúčam všetkými desiatimi.
Piata vlna - 5/5*
Ako prvý som videla film, ktorý sa mi veľmi páčil, a preto som si chcela prečítať aj knihu. Čítala som ju už druhýkrát a to jednoznačne hovorí o tom, že si ma získala. Už si robím zálusk na ďalšie diely z tejto série. V mojom presvedčení ma rozhodne podporuje táto recenzia.

Prečítané knihy za december

Antigona - 4,5/5*
Antigona patrí ku knihám, ktoré máte prečítané behom dvoch hodín, takže aj pri v prípade, že vás neosloví, tak sa ňou nebudete trápiť dlho. V mojom prípade to bola moja prvá prečítaná kniha z povinného čítania pre stredné školy a musím povedať, že sa mi veľmi páčila (aj napriek tomu, že mi to slovenčinárka celé vyspoilerovala :D). Väčšine ľudí sa koniec po prečítaní podľa mňa páčiť nebude, no ja som v ňom našla isté čaro. 
Sabotáž - 4/5*
Posledný diel série Aljašská odvaha, ktorý ma neoslovil až tak ako iné knihy tejto série. Bolo to dobré, to nehovorím, len ma už trošku unavovalo, že každá kniha tejto série je napísaná podľa podobných vzorcov, ktoré sa ani veľmi nelíšia. Napriek tomu však túto sériu odporúčam. Dúfam, že sa dostanem aj k iným autorkiným knihám.
Vymyslela som si ťa - 5/5*
Môže sa človek do knihy po reradingu zamilovať ešte viac ako keď ju po prvýkrát čítal? Určite áno, pretože mne sa toto stalo pri tejto knihe. 
Lišiak Pax - 5/5*
Lišiak Pax si ma získal svojou jednoduchosťou a krásou. Podmanil si ma a ani som to nestihla zaregistrovať. Po pár stránkach čítania sa kniha stala jednou z mojich srdcoviek. 
Kráska a zviera - 5/5*
Dokonca pri čítaní tejto knihy mi spadlo aj pár slzičiek. Bola to pre mňa silná kniha, s ktorou sa po celý čas tiahla kopa ponaučení. Odporúčam nie len deťom, ale všetkým.

Pribudlo mi...

Cestovateľa som vyhrala v súťaží na jednom blogu. Bohužiaľ si už nepamätám, ktorý to bol a veľmi ma to mrzí. Avšak kniha si ma veľmi získala. Keď už nie obálkou, tak krásnym príbehom.
O knihe Lišiak Pax som toho už veľa počula a preto som si ju priala buď na narodeniny, ktoré som mala 15. decembra alebo na Vianoce. Moje prianie sa mi splnilo a dostala som ju od ocka na narodeniny, ktorý ma týmto darčekom veľmi potešil.
Kráska a zviera bola na zozname kníh, ktoré som si priala tiež na Vianoce. A bola som veľmi šťastná, keď som si rozbalila darček a vykukla tam na mňa táto kráska (ktorá sa svojou obálkou úžasne hodila k vianočnému obdobiu). 

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára